رازهای عکاسی با موبایل!

توسط

خیلی از مردم برای اینکه تکنیک های عکاسی رو یاد بگیرن، زمان زیادی صرف مطالعه برای عکاسی میکنن. در این مطلب نکته های ساده ایی رو به شما یاد میدیم که بتونید با گوشی هوشمندتون عکس هایی بگیرین که بقیه رو شگفت زده کنه!

۱- سوژه ساده ایی برای عکاسی در نظر بگیرید : 

بیشتر عکاس ها عکس هاشون رو پیچیده میکنن، اونقدر درگیر جزئیات زیاد از حد میشن که نمی تونن ترکیب زیبایی برای بیننده خلق کنند.

اگر می خواهید عکس های خوبی با موبایلتون بگیرین اولین قدم اینه که سوژه های ساده ایی پیدا کنید، یک سوژه رو در نظر بگیرین  و فقط کافیه اون لحظه رو ثبت کنید . وقتی شما فقط یک سوژه داشته باشین راحت تر می تونید یک عکس جالب بگیرین! سعی کنید همه موقعیت هارو امتحان کنید، به سوژه نزدیک بشین یا حتی زاویه دیدتون رو تغییر بدین.

نگران این نباشین که بیشتر فضای عکستون خالیه، در عکاسی به این فضا Negative space  یا فضای سفید گفته میشه این فضا باعث میشه سوژه عکس شما چشم گیر تر بشه.

۲- از زاویه پایین عکس بگیرید :

بیشتر وقتایی که داریم از سوژه ایی عکس میگیریم با اینکه گزینه های زیادی برای انتخاب داریم ولی دوربین رو رو به روی سینه مون میگیریم و عکس میگیریم . با گرفتن عکس از زاویه پایین تصویر جدید و جذابی رو برای بیننده به نمایش میزاریم . شاید بشه گفت از اون به بعد طرز نگاه افراد به اطرافشون عوض میشه!

    

 ۳- عمق تصویر رو نشون بدید :

اگر سوژه عکاسی شما منظره ایی از طبیعته عکسی بگیرین که عمق تصویر رو نشون بده ، با این کار بیننده مکث بیشتری روی عکس شما داره و عکس شما خیره کننده تر میشه!

      

۴- عکس کلوزآپ بگیرید :

یکی از کارای  اشتباهی که در عکس گرفتن انجام میدیم اینه که به سوژه عکاسی نزدیک نمیشیم . وقتی از دور عکس میگیریم جزئیات سوژه رو نادیده میگیریم . رنگ، بافت و الگو های close up  به عکس های شما روح میدن. گل ها، برگ ها و قطره های آب با تکنیک close up  بی نظیر ترین تصویر ها میشن!

   

اگر قراره عکس پرتره بگیرین تکنیک close up  رو فراموش نکنید، این تکنیک باعث میشه عکس پرتره شما تاثیر گذار تر بشه.

   

این رو یادتون نره که اگر بیش از حد به سوژه نزدیک بشین لنز دوربین موبایلتون توانایی فکوس روی سوژه رو از دست میده و تصویر تار میشه! برای اینکه که از جزئیات، عکس close up بگیرین به یک لنز ماکرو احتیاج دارین. لنز ماکرو این امکان رو به شما میده که  از نزدیک ترین وضعیت به سوژتون عکاسی کنید.

۵- ضد نور عکس بگیرید :

یکی از مدل هایی که می تونید با موبایلتون عکس بگیرین عکاسی ضد نوره. کافیه یک منبع نور کافی و یک سوژه که درست مقابل نور قرار بگیره داشته باشین . موقعیت خودتون رو جوری تنظیم کنید که تصویر سوژه سیاه و تصویر پس زمینه با رنگبندی اصلیش نمایان بشه .

با این تکنیک عکاسی می تونید عکس هایی بگیرین که توجه بیننده رو به خودش جلب کنه. هنگام فکوس کردن حتما روی سوژه اصلی عکس فکوس کنید. ساعت های طلایی یعنی غروب آفتاب و طلوع آفتاب بهترین زمان برای این عکس ها هستن، عکس های فوق العاده با پس زمینه آسمون!

   

۶- سایه ها رو به عکس هاتون اضافه کنید :

با اضافه کردن سایه ها به عکس هاتون عکس های اسرار آمیز و جذاب بگیرید . بعضی وقت ها سایه ها از خود سوژه اصلی هیجان انگیز تر میشن!

اگر میخواهید از سوژه تون سایه های طولانی و بلندتری رو به تصویر بکشین، بهترین زمان ساعت های طلایی غروب و طلوع آفتابه.

۷- از انعکاس سوژه عکس بگیرید :

بازتاب تصویر رو می تونید روی فلز، شیشه و یخ ببینید ولی از همه هیجان انگیز تر بازتاب روی سطح آبه!

حالت مواج آب بعد تازه ایی به تصویر شما اضافه میکنه و بازتاب تصویر حسی مثل نگاه کردن به یک تابلو نقاشی به شما میده. برای عکس گرفتن با این تکنیک می تونید با دست خودتون موج رو روی سطح آب به وجود بیارین!

۸- تقارن رو در عکس ها رعایت کنید :

اطرافتون رو با دقت نگاه کنید تا سوژه هایی متقارن پیدا کنید ، کل موضوع سوژه یا نیمی از اون می تونه متقارن باشه.

۹- هم تراز و مورب عکس بگیرید :

سعی کنید تعادل رو در ترکیب سوژه در نظر بگیرید. وقتی عکس شما دو سوژه اصلی داره می تونید هم تراز و مورب عکس بگیرین، اگر دو سوژه در یک سمت تصویر باشن تعادل رعایت نمیشه.

۱۰ – عکس هاتون رو با اپلیکیشن مناسب ادیت کنید :

شما به  اپلیکیشن های خیلی حرفه ای برای ادیت نیازی ندارین و لازم نیست توانایی خارق العاده ایی برای ادیت کردن داشته باشین، کافیه اپلیکیشن مناسبی رو دانلود کنید و با قابلیت های متنوع اون عکستون رو ادیت کنید. میتونید بجای استفاده از فیلترهای اغراق شده با تغییر نور و کنتراست یا یک کراپ درست برای داشتن یه کادر درست، تغییر قابل توجه ای روی عکستون بوجود بیارین!

هر بار که عکسی میگیرین نکته هایی که در اون عکس رعایت کردین رو بنویسین و یک بار اون ها رو مرور کنید، بعد از چند بار انجام دادن این کار شما خود به خود بدون اینکه لازم باشه همه نکته ها رو به یاد بیارین، عادت به فوق العاده عکس گرفتن میکنید!

 

 

 

پایان

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.