عکاسی پاییزی : نکاتی برای عکاسی از رنگ های پاییز

توسط

پاییز طیف وسیعی از فرصت های عکاسی رو میتونه با خودش به همراه بیاره، خصوصا برای کسانی که عاشق رنگ هستند و به حال و هوای عجیب و خاص روزها علاقه مندن.

با تغییر سریع مناظر، چشم اندازهای پر از رنگ و روزهای کوتاه، خیلی فهمیدنش سخت نیست که چرا پاییز فصل مورد علاقه ی خیلی از عکاس هاست.

اما شما چطور میتونید این زیبایی رو ثبت کنید؟ یک مشکل معمول در عکاسی پاییزی عکس های گرفته و تخت هست که توانایی انتقال رنگ ها و جوی که در واقع در فضا وجود داره رو نداره! ما در این یادداشت به شما کمک میکنیم و بهتون یاد میدیم که چطور عکس های فوق العاده ای از تغییر فصل ها بگیرید و خیلی بهتر بتونید فضا رو در عکستون نشون بدین.

۱: عکاسی در طول ساعت های طلایی

اولین نکته ای که میخوایم بهتون بگیم فقط قابل استفاده در مورد پاییز نیست بلکه یک توصیه ارزشمند برای همه نوع عکاسی از چشم اندازه، به طور کلی. از مزیت “ساعت طلایی” استفاده کنید.  نور چشم انداز وقتی که خورشید در پایین ترین موقعیت نسبت به زمین قرار داره، بیشتر میشه و نتیجه اون در عکس ها یک درخشندگی بسیار لطیف خواهد بود. اغلب یک زیبایی دل انگیز در انعکاس رنگ ها به وجود میاد و میتونه فضای دراماتیکی رو به عکستون بده.

شکی وجود نداره که آبی آسمون میتونه کنتراست خوبی با زرد و نارنجی درختان داشته باشه، اما متاسفانه، نور خیلی سریع میتونه در طول روز خیلی زننده بشه و عکس درخشندگی مطبوعی که انتظار شما بود رو از دست بده .

به عبارت دیگه عکاسی کردن زودتر و یا دیرتر از ساعت های طلایی نمیتونه خیلی نتیجه ایده آلی برای عکاسی پاییزیتون داشته باشه.

 

۲ : روزهای ابری و تیره میتوانند به همان اندازه خوب باشند

مه و روزهای بارانی میتونن گزینه های خوبی باشن

اینها شرایطی هستن که معمولا خیلی ها تصمیم میگیرن که تو خونه بمونن اما باور کنید که این یه اشتباه بزرگه؛ این تغییر آب و هوایی که مخصوص این فصل از سال هستش، داره میگه چرا سعی نمیکنی ازش عکاسی کنی؟

دریاچه ها، درخت ها، رودخانه ها و نهرها موضوعات خوبی برای عکاسی در یک روز مه دار هستند. نور هنوز در ساعت های طلایی ایده آله اما خوبیش اینه که در این روزها عکاسی و گرفتن عکس های جذاب میتونه در ساعت های دیگه روز هم خیلی خوب باشه.

به مناظری نگاه کنید که درختان رو از محیط اطرافشون جدا میکنه. در عکس بالا، روشنی نارنجی و قرمز بالا کنتراست زیبایی رو با خاکستری زمینه ساختن.

۳ : از قاب طبیعی استفاده کنید

از فریم های طبیعی استفاده کنید.

قاب های طبیعی یکی از قوی ترین تکنیک های ترکیب بندی هستند و در طول پاییز بهترین فرصت برای استفاده از اونهاست.

به شاخه ها و برگ ها و درختان نگاه کنید یا المان های طبیعی دیگه که میتونن موضوع اصلی شما باشن. این کار میتونه تاکید خوبی روی موضوع اصلی شما باشه درحالیکه یک فریم زیبا و جذاب در اطراف موضوع وجود داره.

این تکنیک زمانیکه از تله زوم و یا لنز حداقل ۵۰ میلیمتری استفاده بشه خیلی راحت تر میتونه اجرا بشه .

گرچه، این تکنیک با لنزهای واید هم کارایی داره اما اغلب پیدا کردن فریم کارامد یکم سخت تره و عمق میدان تاثیر مشابه با زمانیکه از لنز تله استفاده میشه رو نخواهد داشت.

 

۴ : استفاده از فیلتر پولارایزر

فیلتر پولارایزر بهترین دوست شما برای عکاسی پاییزی میتونه باشه. در اینجا به چند مورد از فوایدش که میتونه خیلی مهم باشه اشاره میکنیم:

  • باعث افزایش کنتراست و رنگ ها میشه
  • باعث افزایش آبی آسمون در روزهای صاف میشه
  • انعکاس نور رو در روزهای بارونی و مرطوب از بین میبره
  • و به شما اجازه میده که از سرعت های پایین تر شاتر استفاده کنید، وقتیکه عکاسی از رودخونه و هر چیز در جریانی در اون حالت ایده آل باشه.

توجه داشته باشین که این لنز یه مقدار عکس ها رو تیره تر میکنه بنابر این باید ISO  رو افزایش بدین و یا از سه پایه استفاده کنید تا نور دقیق رو ثبت کنید.

 

۵ : اجتناب از نور مستقیم خورشید

این نکته رو بصورت خیلی کلی بیان میکنیم که خیلی از عکس های خوب پاییزی، مستقیما به سمت خورشید گرفته میشن. در هر صورت بهتره که شما در اواسط روز که نور خوشید خیلی تند و مستقیمه این کارو نکنید و عکاسی رو به ساعت های طلوع یا غروب خورشید موکول کنید.

 

۶ : استفاده از وایت بالانس گرم

روش دیگه برای اضافه کردن رنگ های گرم بیشتر به عکس گرم تر کردن وایت بالانسه. وایت بالانس درحالت اتوماتیک رنگ های نزدیک به واقعیت به ما میده که خیلی مورد پسند ما نخواهد بود.

وایت بالانس رو افزایش بدین با استفاده از کلوین گرمتر ( مثلا ۶۰۰۰) اما مراقب باشین که بیش از اندازه این کارو نکنید. کلوین خیلی زیاد منجر به رنگ های غیر طبیعی میشه.

همچنین میتونید با تغییر تنظیمات به صورت اتوماتیک مثلا به ابری یا آفتابی تغییرات رو مشاهده کنید و ببینید که کدوم حالت رو ترجیح میدین.

 

۷ : به دنبال جزئیات بروید

نکته آخر برای عکاسی از رنگ های پاییزی، توجه به جزئیاته. زمان بذارین و با دقت منظره ای که قصد دارین عکاسی کنید رو بررسی کنید تا ببینید چه چیزی میخواین ازش بیرون بکشید.

شاید یک برگ قرمز داخل یک برکه کوچک باشه یا شاخه ای که برگ هاش ریختن. یا انعکاس درختان پر از رنگ یا شاخه ای از اونها و…

لنز واید رو جدا کنید وبجای اون از یک لنز تله زوم و یا ماکرو استفاده کنید. روی شکل ها و منظره های مختلف زوم کنید و ببینید چه چیزی خودشو بصورت مجزا نمایش میده. عکس بالا با لنز ۲۰۰ میلیمتری ثبت شده، در حالیکه روی دامنه تپه ای که چند درخت زرد ایستاده بودند، زوم شده بود.

 

پایان

ممکن است بپسندید

نظر دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود.